Spolek Čisté Beskydy pořádá od roku 2015 každé jaro nejrozsáhlejší úklidovou akci v Beskydech. Tato akce se jmenuje „PODĚKUJ HORÁM“. Včera 8. 5. 2018 proběhl již 4. ročník této nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech.

Rozhodli jsme se podpořit tuto akci podpořit a podělit se s Vámi o její výsledek. Byli jsme mezi dobrovolníky, kteří se dostavili na jedno z osmi avizovaných sběrných míst v čase mezi 9 a 14 hodinou. My jsme zvolili turistické rozcestí Visalaje. Vyrazili jsme po modré turistické značce směrem k našim soutěžním cílům 2018. K pramení řeky Černé Ostravice a na Suľovskou Vlčí skálu.  Cestou zpět jsme to vzali lesem po zelené přes Morávku na Visalaje.

Překvapilo nás, co všechno lidí dokážou ztratit nebo zahodit v místních lesích. Nejčastějším odpadem jsou papírové kapesníčky a obaly od PET lahví, pravděpodobně za svačinek. Musíme ale uznat, že Nás moc potěšilo, kolik malých i velkých dobrovolníků, jsme cestou nahoru potkali. Je sice smutné, že je v lesích stále tolik odpadků, které je za potřebí sbírat ať už se jedná o papírové kapesníčky nebo absurdní černé skládky, které prorůstají mechem a kapradím.

Nevěřili jsme vlastním očím, kolik umyvadel, skleněných lahví a konzerv od tuňáka se dá v místních kopcích najít. Tuto skládku jsme vyfotili a vytvořili obraz do minulosti. Toto dílo lidské lhostejnosti jsme pak nahlásili jako nejkurióznější nález.

Rok od roku chodí děkovat stále víc a víc dobrovolníku, letos pomohlo téměř 3 300 lidí. Všichni si tak zaslouží nejedno, obrovské DÍKY. Děkujte horám pravidelně a pořád!

Podobné akce je potřeba podporovat. Rozhodli jsme se Vám darovat naše soutěžní placky:

Beskydy – Uklízím

Stačí jen, zaslat fotografii jak sbíráte odpad na našich cílových bodech a placka je vaše. 

Fotky posílejte na náš email: editor@prosteveforme.cz 

 TBT

Publikováno : 09.05.2018 18:57